0 242 327 00 17
trenruar
Sosyal Medya Hesaplarımız

GRİ SU ARITMA SİSTEMLERİ

24 Nisan 2017
11 kez görüntülendi
GRİ SU ARITMA SİSTEMLERİ

GRİ SU ARITMA SİSTEMLERİ

Gri su, evsel atık suyun tuvalet suyu içermeyen kısmına denir. Yani duştan, lavabodan, küvetten ve mutfaktan gelen atık sudur. Deterjan, şampuan, bulaşık suyu, saç, kumaş parçacıkları gibi maddelerden meydana gelmektedir. Gri su, evlerde kullanılan şebeke suyunun kimyasallarla kirlenmesiyle oluşur. Gri suyun kirlilik derecesini temel olarak tüketicilerin alışkanlıkları belirler. Oluşan kirlilik kullanılan kişisel hijyen ürünlerinin, deterjanların, kirli kıyafetlerin ve vücut kirinin bir sonucudur. Bu kirletenler kısaca biyolojik indirgenler olarak sınıflandırılır. Gri su hava şartlarından bağımsız olarak kişisel hijyen ihtiyaçlarından dolayı sürekli oluşur. Evsel atık suyun tuvalet suları hariç, duştan, lavabodan, küvetten gelen suyun tekrar kullanılmak üzere arıtılması işlemine gri su arıtma denilmektedir. Çamaşırhanelerden atılan suda gri suya dahil edilerek geri kazanımı sağlanabilir. Gri suyun arıtılması ile içme suyu kalitesinde olmayan, kullanım amaçlı su elde edilebilmektedir.

Ürün Açıklaması

Gri su arıtma sistemleri ile geri kazanılan sular, tuvalet, genel temizlik işlerinde ve bahçe sulamada kullanılmaktadır. Gri suyun geri kazanılmasındaki amaç içme suyu olarak kullandığımız suya ihtiyaç olmayan yerlerde içme suyu kullanmak yerine gri suyun kullanım suyu olarak kullanılmasıdır. Gri su arıtılarak genellikle bahçe sulama, tuvalet ve genel temizlik işlerinde kullanılmaktadır. Bu suyun arıtılmasıyla tesislerde ve evlerde hem atık su azalmakta hem de şebeke suyu tüketimi azalmaktadır. Böylece su kullanımına bağlı olarak oluşan su tüketimi maliyetleri de azalmaktadır. Genel olarak evlerde kullanılan suyun % 40’ı duş, banyo, lavaboda; %13’ü çamaşır yıkanmasında, %25’i WC rezervuarlarında, %5’i temizlikte, %5’i bahçe sulamasında ve %12’si mutfak kullanımlarında harcanmaktadır. Gri su arıtılarak bahçe sulama, tuvalet rezervuarları, temizlik gibi kısımlarda kullanılacağından, tüketilen suyun yaklaşık %50’si gri su sisteminden sağlanacaktır.

Ürün Özellikleri

  • Klor Dozaj Ünitesi
  • Izgara
  • Kum Filtresi
  • Aktif Karbon Filtreler
  • UF Modülleri
  • Filtrelenmiş Su Deposu ve Besleme Pompası
  • Ters Yıkama Deposu ve Pompası
  • Son Klor Dozaj Ünitesi
  • PLC Kontrol Panosu

Gri Suyun Uygulama Aralığı ve Kullanım Suyu İçin Kalite Gereksinimleri
Su kullanılan alanların kendilerine özgü kalite gereksinimleri bulunmaktadır. Bu yüzden dolayı gri su geri kazanım sisteminden elde edilen suyun kullanılacağı yerin standartlarına uygun olması gerekmektedir. Genel olarak işlemden geçmiş gri sudan elde edilmiş kullanım suyu, hijyenik ve mikrobiyolojik olarak güvenilir, renksiz ve bütünüyle kati atıklardan arındırılmış olmalıdır. Arıtılan gri su saklanmaya başladıktan birkaç gün sonrada koku oluşmamalıdır. Henüz kullanım suyunun kalitesi konusunda ve isletmelerin çalışmalarını düzenleyen kanuni yönetmelikler olmadığından dolayı, gri su geri kazanım sistemini imal eden firmalardan arıtılan gri suyun kalitesine dair yazılı olarak garanti istenmesi önerilir. Mevcut bilimsel araştırmalara göre, bu suların tuvalet rezervuarları, çamaşır yıkama, bahçe sulama, süs havuzlarında kullanımı ve yüzey sularına doğrudan deşarj etmenin uygun olduğu kanıtlanmıştır.
Gri Su Arıtma Sisteminin Avantajları

1.Şebeke suyu kullanımının azaltılması.

2.Otel, sosyal tesis ve okullar gibi lavabo kullanımın fazla olduğu yerlerde kullanım suyu maliyetlerinin düşürülmesi.

3.Doğal kaynaklarımızın korunması

4.Gri Suyun su kaynaklarının az olduğu yerlerde değerli bir su kaynağı olması.

Gri Su Arıtma Sisteminin Boyutları

Gri suyun karışım oranlarının yanı sıra gri suyun miktarı da tüketicinin alışkanlıklarına fazlasıyla bağlıdır. Genel bir kural olarak, dairelerde kullanılan kullanım suyunun miktarı gri su miktarından oldukça azdır. Genellikle, gri suyun tamamını arıtmak gerekli değildir. Bu yüzden az kirli olan gri suyu yani duştan, lavabodan, küvetten gelen suyu sisteme alıp arıtmak çok daha avantajlı olmaktadır. Sistemin boyutları hesap edilirken, sistemin kurulacağı yerin özellikleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin otel gibi ticari amaçlı işletmelere kurulacak olan sisteme gelen gri su miktarı evsel sistemlere oranlara daha fazla olur.

Ürün Görselleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?