0 242 327 00 17
trenruar
Sosyal Medya Hesaplarımız

Virüslere Karşı Mücadele Ederken Kötü Niyetli Firmalara Dikkat

18 Mart 2020
4 kez görüntülendi
Virüslere Karşı Mücadele Ederken Kötü Niyetli Firmalara Dikkat

Virüslere Karşı Mücadele Ederken Kötü Niyetli Firmalara Dikkat!!!

2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinden yayılmaya başladığı tahmin edilen Coronaviridae virüs ailesine ait bir virüs (COVID-19) hem Çin’de hem Dünya’da hem de Türkiye’de derin korku yaratmıştır. Küresel ısınma, hayvan yaşam alanlarının daralması, yasa dışı hayvan avı , artan insan nüfusu, gelişen ulaşım araçları ve artan uçuş miktarları gibi pek çok nedenden ötürü günümüzde virüsler çok hızlı şekilde yayılabilmektedir. Bu hızlı yayılma pek çok kişide endişe yaratmaktadır ve insanları bu tip salgınlara karşı önlem alma konusunda harekete geçirmektedir.

Virüslerle Mücadelede Ozan Gazı Hakkında Merak Edilenler

Maalesef dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu tip salgınlar, kötü niyetli firmaları, bilgi kirliliğini ve abartılı vaatleri de yanında getirmektedir. Takipçilerimizin bu tip firmaları ayırt edebilmesi ve ozon gazı ile ilgili bilgi kirliliğini engellemek amacıyla bu makalemizde ozon gazının virüsler üzerindeki etkisini bilimsel makalelere de dayanarak ve bize gelen soruları baz alarak yanıtlamaya çalışacağız.

Soru : Ozon Gazı COVID-19 virüsünü yok edebilir mi?
Cevap: Bu konuda tamamlanmış herhangi bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır. 2019 Aralık ayında varlığından haberdar olduğumuz bir virüs için ozon gazı dahil herhangi bir metodun çözüm olacağını iddia etmek mümkün değildir. Pratikte henüz sonuçlanan bir çalışma olmamasına karşın teorik olarak ozon gazının Coronavirüs’e karşı etkili olması kuvvetle muhtemeldir.

2009 tarihli James B. Hudson, Manju Sharma, and Selvarani Vimalanathan yapmış oldukları “Development of a Practical Method for Using Ozone Gas as a Virus Decontaminating Agent” adlı çalışmada Influenza, Vaccina virus gibi virüsler haricinde Coronavirüs grubundan Murine Coronavirus bulaşmış bir alanda ozon gazı ile dezenfeksiyon  çalışması gerçekleştirilmiş ve Murine Coronavirus dahil hiçbir virüs ozon gazına karşı direnç gösterememiştir.

Soru : Ozon Gazını Coronavirüs COVID-19 mücadelesinde kullanmak mümkün müdür?
Cevap: Tekrar ederek belirtmek istiyoruz ki COVID-19 hakkında elimizdeki veriler ve bilimsel çalışmalar kesin çıkarımlar yapmak için yeterli değildir ancak ozon gazının virüsler üzerindeki etkisi ile ilgili geçmiş çalışmalara bakarak ozon gazının COVID-19 üzerinde de etkili olabilecek bir metot olduğunu düşünüyoruz.

Carpendale and Freeberg, 1991, Wells 1991; Khadre and Yousef, 2002; Shin and Sobsey, 2003; Cataldo, 2006; Lin and Wu, 2006; Tseng and Li, 2008 tarihli ozon gazının virüsler üzerindeki etkileriyle ilgili çalışmalarında , ozonun virüs imhası ve kontrolünde etkin olarak kullanılabilecek bir dezenfektan olduğunu belirtmişlerdir.

Ancak 2019-nCOV virüsü özelinde bu tip bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır. Takipçilerimizi “Corona’yı ozon ile yok edin” ya da “Corona’ya ozon darbesi” gibi makaleler konusunda dikkatli olmaya davet ediyoruz.

Soru : Virüslerden korunmak için ozon gazını nasıl kullanabilirim?
Cevap: Ozon gazı ortamda bulunan virüs ve bakterileri %99.9 yok ettiği bilinen bir dezenfektandır. Ortak yaşam alanlarında ozon gazı kullanımının bulaşıcı hastalıkların yayılmasını engellediği bilinmektedir. Virüs kaynaklı hastalıkların en çok yayılabileceği alanlar olan hastaneler, alışveriş merkezleri, kafe ve restoranlar, sinemalar, okullar, anaokulları, kapalı çocuk oyun alanları, oteller, tuvaletler ve yaşlı bakım merkezleri gibi ortak yaşam alanlarında dezenfeksiyonun sürekli olarak yapılması son derece önemlidir. Özellikle virüslere karşı son derece savunmasız olan yüksek yaş grubu ve çocukların bulunduğu ortamlarda sadece salgın dönemlerinde değil, her zaman ozon gazı ile dezenfeksiyon işlemi yapmak yaşam ve hava kalitesini arttıracak, hastalıkların yayılmasında da engelleyici rol oynayacaktır.

Soru : Evimde ozon jeneratörü kullanmak beni virüslere karşı korur mu?
Cevap: Virüslerin kendi metabolizmaları yoktur bu nedenle kendi başlarına üreme yetenekleri de yoktur. İçlerine girdikleri hücreleri yeni virüs üretmek için konak olarak kullanırlar. Sonrasında da, konak hücreyi imha ederek hastanın vücudunda hızla çoğalmaya devam ederler. Bu bağlamda virüslerin bir canlı tarafından taşınmadıkça, evinize yerleşme şansı son derece düşüktür. Maalesef virüs salgın vakalarının pek çoğunda hastalık evde yaşayan kişiler tarafından eve taşınmaktadır. Bu nedenle salgın ile mücadele ederken;

1) Ortak alanlardaki hijyen standartlarına dikkat etmek

2) Hijyen sağlanmamış ya da hijyenin sağlanmadığını düşündüğünüz alanlardan uzak durmak

3) Hasta olduğunu düşündüğünüz kişilerle temastan kaçınmak

4) Ellerimizi sık sık ve en az 30 saniye sabunla yıkamak en önemli tedbirler olacaktır.

Evinizde enfeksiyon geçiren bir kişi var ise kişinin vaktini geçirdiği alanların ozon gazı ile dezenfekte edilmesi hastalığın aile içerisinde yayılmasını engelleyebilir.

Soru : Ortak alanlarda hijyen standardının sağlandığını nasıl bilebilirim?
Cevap: Tüketici olarak sizin ya da sevdiklerinizin yaşamınızı geçirdiğiniz alanlardaki hijyeni sağlamak işletmelerin sorumluluğu altındadır. Çocuğunuzun, ailenizin ya da sizin vaktinizi geçirdiğiniz alanlardaki hijyen prosedürleri hakkında firma sahiplerinden yazılı ya da sözlü olarak bilgi edinebilirsiniz. Herhangi bir uygunsuzluk görmeniz durumunda işletmenin faaliyet alanına göre yetkili kurumlara (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Belediyeler, Sağlık Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı gibi) şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.

Soru : COVID-19 virüsü bulaşan bir hasta, ozon terapisi ile tedavi edilebilir mi?
Cevap: Bu konuda yayınlanmış herhangi bir bilimsel makale bulunmamaktadır.

Soru : AFG Su Arıtma Teknolojilerinden medikal ozon jeneratörü alabilir miyiz?
Cevap: AFG Su Arıtma Teknolojileri olarak 30 farklı sektörde ozon gazı ile ilgili hizmetler vermemize rağmen medikal ozon, ozon terapi alanda hizmet vermiyoruz.

Son olarak, ozon gazı ile ilgili yanlış bilgilendirmelerden, uygulamalardan kaçınmak için jeneratör temin ettiğiniz üretici, bayi ya da ithalatçıların referans işlerini incelemenizi ve firmaların iddialarını dayandırdıkları akademik altyapıyı sorgulamanızı öneririz.

Sevdiklerinizde, sağlıklı bir ömür dileriz.

Aşağıdaki bağlantıdan ozon cihazlarımızı inceleyebilirsiniz.

http://www.afgsuaritma.com.tr/category/urunler/dezenfeksiyon-sistemleri/ozon/

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?